نجات جان سه کودک با استفاده از پرینت سه بعدی “نای”

از هر ۲ هزار کودک یک نفر به ضعف و ناکارآمدی نای مبتلا است. نای وظیفه انتقال هوا به ریه‌ها را به عهده دارد. شانس زنده ماندن این افراد معمولا کم است اما اگر تا سه سالگی دوام بیاورند احتمال این که نای‌شان قوی‌تر شود و بتوانند راحت نفس بکشند زیاد است. کایبا گیونفریدو یکی از این کودکان وقتی سه ماهه بود با این مشکل مواجه شد. او وضعیت دشواری داشت و به خاطر اینکه بدنش نمی‌توانست اکسیژن کافی بگیرد می‌بایست تحت مراقب ویژه قرار می‌گرفت.

پس از اینکه پزشکان تایید کردند تنها شانس او استفاده از این ابزار است والدینش او را برای شرکت در این طرح آزمایشی داوطلب کردند و در جریان آن یک ابزار کمکی برایش تولید شد تا به تنفسش کمک کند.

دکتر گلن گرین رئیس این تیم تحقیقاتی این مورد حرکتی پیشگامانه توصیف می‌کند. پژوهشگران می‌گویند کایبا حالا یک بچه پر جوش و خروش سه ساله است که به مدرسه آمادگی می‌رود و آینده روشنی دارد.

مادر کایبا می‌گوید اولین بار که او در بیمارستان بستری شد دکترها به ما گفتند نمی‌تواند از پسش بربیاید. “این موضوع که بچه ما اولین کسی بود که قرار بود با استفاده از این ابزار درمان شود خیلی ترسناک بود اما چاره دیگری نداشتیم.”

حالا این گروه تحقیقاتی عمل مشابهی را روی دو کودک دیگر هم که از همین بیماری رنج می‌بردند انجام داده است. حال هر دوی این کودکان خوب توصیف شده است.

منبع: http://toranji.ir

/ 1 نظر / 68 بازدید
رزیتا محمدی

عالیه میدونی نای وقتی آسیب ببینه درمان نمیشه چون رگ خونی نداره کساییکه تو تصادف یا هر دلیل دیگه نایشون میشکنه در طول عمرشون باید بارها عمل کنن تا بتونن مثل آدم عادی نفس بکشن[ناراحت]